ZŠ Weberova, Stráž nad Nežárkou

Základní škola Weberova vyráží na školu v přírodě do jižních Čech. O jejich dobrodružství se můžete dočíst níže. 

Fotogalerii ze školy v přírodě naleznete ZDE

 

Pondělí

Máme za sebou první den školy v přírodě na Fahnrichově mlýně u Stráže nad Nežárkou,
v krásném kraji Jížních Čech – Třeboňsko. Na místo jsme dorazili okolo jedenácté a než si každý našel své místo ve svém pokojíčku, byl oběd. Lehké rizoto do hladových bříšek,
odpočinek a hurá poznávat okolí.
Seznamovací hry při průzkumech lesů a k řece Nežárce. Po svačině pokračujeme ve hraní
her a před večeří rozdělujeme trosečníky do týmu, ve kterých budou plnit úkoly z boje o
přežití.
Večerní program, při kterém se naše děti stanou trosečníky na ostrovech. Jejich úkolem
je vytvořit nový kmen, komunitu, kolonii nebo stát a tu před všemi přednést. Lehký
projektový úkol, při kterém někteří využili kreslící, komunikační, týmové či přednesové
schopnosti. Práce v týmech, která skvělé připraví naše trosečníky do dalších dnů. Takto
vypadalo pondělí na škole v přírodě a už se nemůžeme dočkat, co nám přinesou ty další.

Úterý

Dnešní den nám, co se týče počasí, moc nepřeje. Nad mlýnem se honí mraky a celé odpoledne nás zasypává jedna přeháňka za druhou. Využíváme zastřešených prostor mlýna k workshopům na téma přežití. Děti jsme naučili důležité uzly, jak přefiltrovat vodu, jak efektivně rozdělat oheň, základy zdravovědy nebo jak se orientovat v mapách. Druhou část odpoledne jsme se učili od největšího mistra přežití Beara Gryllse v podobě jeho seriálu ,,Nutné k přežití“. Po večeři se nám počasí lehce umoudřilo a my mohli konečně využít i blízké okolí mlýna k týmové běhací hře. Týmy se rozbíhali hledat zlé bandity. Jejich úkolem bylo si je zapamatovat a rysy obličeje nahlásit svému zapisovači, který je zaznamenal do archu. Tým, který správně poznal rysy banditů a zapsal jich v daném čase nejvíce, získává i nejvyšší počet bodů. Před večerkou ještě dvě představení pověstí od největších „bordelářů“ a hurá na kutě! Protože zítra nás čeká opět nabitý den.

Středa

Středeční den byl opravdu nadupaný programem. Hned po snídani děti vyrazili na výlet do nedaleké Třeboně. Po cestě měli za úkol vyměňovat věci. Začali od jehly, a potom vyměňovali a vyměňovali, až nám na konci výletu do mlýna donesli hodnotné věci od místních prodavačů a lidí, které týmy oslovovali. Celodenní výlet jsme zakončili vydatnou večeří v podobě tradiční české kuchyně, „knedlo, vepřo, zelo“. Po večeři, až dětem trochu slehlo, jsme všechny vzali do nedalekého lesa, kde měli za úkol v týmech stavět bunkry, chýše nebo přístřešky před deštěm. Na konci vytyčeného času přístřešky vypadaly, že by se za ně nemusel stydět kde jaký zálesák. Na konec z lesa vynést nějaké dříví na táborák, opéct buřta, zazpívat písničku a povyprávět zážitky z vyměňování jehly. Desátá odbyla a naši trosečníci upalují do milovaných postýlek. Co je ale ještě čeká, je noční bojovka v podobě Dnů trifidu. Děti mají zavázané oči a ve skupině překonávají různé překážky, od podlézání, přelézání a plazení se v nekomfortních podmínkách. Netradiční bojovka, při které děti museli spolupracovat, důvěřovat jeden druhému a hlavně překonat stud z odpudivé hmoty. Pořádně tlustá tečka za nejnáročnějším dnem celé školy v přírodě na Fahnrichově Mlýně.